این محصول کاربردی که حدود بیست سال پیش در کشور ترکیه اختراع شده است، برای جلوگیری از ورود گرد و غبار، بارش باران و برف‌ و همچنین زباله هایی که موجب کثیفی بالکن شما می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی پیش می آید که در بالکن خانه خود نشسته باشید اما به دلیل بارش بیش از اندازه باران یا باد های خیلی شدید، قادر به تماشای منظره رو به روی خود نباشید و حتی گاهی ممکن است امکان نشستن در آن محل نیز نباشد. اینجاست که شیشه متحرک بالکن به کمک شما خواهد آمد تا با خیال راحت در بالکن خود بنشینید و از منظره رو به رو تحت هر شرایطی لذت ببرید و نگران کثیف شدن بالکن و یا خراب شدن گیاهان موجود در بالکن به وسیله عوامل طبیعی نباشید.

در ادامه مطلب شیشه های متحرک بالکن را به طور کامل بررسی خواهیم کرد تا در انتخاب خود مطمئن تر باشید.

 

ساختار شیشه متحرک بالکن

در سال های اولیه ساخت این مدل شیشه ها در ترکیه، کسی به آن ها توجه نمی کرد، زیرا از کیفیت بالایی برخوردار نبودند. قرقره ها و چرخ دنده ها کیفیت خوبی نداشتند. اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، ایرانی ها نمونه ای قابل اعتماد و کاربردی را تولید کردند که از دو عدد پروفیل آلومینیومی و صفحات شیشه ای تشکیل شده است. پروفیل آلومینیومی بر بالا و پایین بالکن (کف و سقف بالکن) نصب شده است تا به عنوان ریل برای حرکت شیشه ها عمل کند و صفحات شیشه ای با ضخامت های متفاوت (6 تا 12 میلی متر) بر روی آن ها قرار گیرد.

ساختار شیشه متحرک بالکن

اغلب در مدل های ریلی می توان دید که اولین شیشه ثابت است و بقیه شیشه ها هنگام جمع شدن به اولین شیشه ملحق می شوند. در ساختار شیشه متحرک بالکن، از یک قفل بر روی اولین قاب شیشه ای جهت باز و بسته شدن شیشه استفاده می شود و در نتیجه با حرکت کردن بر روی ریل های آلومینیومی نصب شده، به یک طرف بالکن شما جمع خواهد شد تا در مواقع دلخواه آن را به راحتی جمع و باز کنید.

 

موارد استفاده از شیشه متحرک بالکن

 شیشه متحرک بالکن، استفاده گسترده ای در میان مردم دارد. به عنوان مثال در ویترین مغازه های مدرن، رستوران ها، خانه باغ ها، تراس ها، اطراف استخر ها و گاهی اوقات برای حفاظت از پنجره ها و به عنوان حفاظ بالکن نیز استفاده می شود.

 

انواع مختلف شیشه متحرک بالکن

به طور کلی شیشه متحرک بالکن، در دو نوع ارائه می شود و تفاوت آن ها اغلب در نحوه ساختار و مدل بسته شدن آن ها است.

  • در مدل اول شیشه ها بر روی یک زمینه فلزی با ریل هایی در بالا و پایین، کار گذاشته شده اند و به دلیل یکنواخت بودن کار، هنگام باز و بسته شدن هیچ لرزشی در میان شیشه ها حس نمی شود.
  • مدل دوم یا به اصطلاح مدل پروانه ای، در قسمت بالا به ریل و چرخ دنده احتیاج دارد و در قسمت پایین کار تنها به قاب شیشه ای و قفل مورد نظر احتیاج است. به این ترتیب در مدل دوم ریل های پایین کار به طور کامل حذف شده است که در نتیجه برای شما فضای بیش تر و باز تری را در پایین شیشه متحرک بالکن ایجاد می کند. این مدل اغلب برای مکان هایی که به طور چند منظوره استفاده می شوند مناسب است، زیرا به راحتی می توانید آن را جمع و باز کنید تا به کار هایتان برسید.

انواع مختلف شیشه متحرک بالکن

مزایای استفاده از شیشه متحرک بالکن

  1. نظافت آسان: بعد از هر باد و باران، به راحتی می توانید آن ها را تمیز کنید و مانند روز اول از منظره رو به رو لذت ببرید.
  2. دوام بالا: اگر از آلومینیوم با جنس خوب در ساخت شیشه متحرک بالکن استفاده شود، می توان گفت که از دوام خوبی برخوردار است و در مقابل دمای بالا و پایین هیچ آسیبی نمی بیند.
  3. نصب آسان: در صورت وجود لوازم مورد نیاز، نصب آن ها بسیار ساده است و در مدت زمان کوتاهی صورت می گیرد.
  4. جلوگیری از ورود آلودگی های محیطی: شیشه متحرک بالکن از ورود هر گونه آلودگی صوتی (صدای حرکت ماشین ها و بازی بچه ها) و آلودگی های محیطی مانند (گرد و غبار، برگ درختان) جلوگیری می کند. همچنین مانع وارد شدن قطرات باران و برف به داخل بالکن شما می شود. به طور کلی وجود شیشه در اطراف بالکن باعث ایجاد امنیت در بالکن می شود.
  5. زیبایی: شیشه متحرک بالکن، علاوه بر کاربرد های فراوان خود، موجب زیبایی خانه شما مخصوصا از نمای بیرون ساختمان خواهد شد.

مزایای استفاده از شیشه متحرک بالکن

هزینه نصب شیشه های ریلی بالکن

نمی توان یک قیمت ثابت برای همه خانه ها در نظر گرفت، اما می توانیم عوامل موثر بر روی هزینه نصب آن ها را بررسی کنیم.

هزینه نصب شیشه های ریلی بالکن

  • متراژ بالکن: هر چه متراژ بالکن شما بیش تر باشد، در نتیجه هزینه نصب بالا تر می رود.
  • جنس و مدل شیشه: با توجه به وجود شیشه های متفاوت و با کارایی گسترده در بازار، انتخاب مدل مورد نظر خود با هزینه های متفاوتی همراه خواهد بود. به عنوان مثال شیشه بالکن مدرن یکی از انواع آن است.
  • لوازم جانبی: هرچه جنس لوازم مورد استفاده بهتر باشد، هزینه بالا تر می رود.

 

 

تازه ترین مقالات

دیدگاه خود را با ما درمیان بگذارید